Automatyka przemysłowa

Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Tu zamówisz węzeł optyczny

Współczesne sieci komputerowe prawie zawsze tworzy się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech tego kabla – szybkości przekazu danych oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie mogłyby istnieć bez właściwych części umożliwiających transmisję informacji oraz późniejsze dekodowanie. Aby wykonać taką sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla funkcjonowania całej sieci – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak przed chwilą napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi także wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet jednego gigaherca. Do sprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie również odpowiednia osłona, zabezpieczająca delikatne elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle zrobiona z metalu.

Cechy węzła optycznego

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest dobry, świadczą określone parametry. Najistotniejsze są częstotliwości działania węzła oraz moc sygnału – od tego zależy wszak liczba ostatecznych abonentów, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego warto sprawdzić zużycie prądu – w ogromnym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się trudności przy serwisowaniu sieci, warto również zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną korekcję ustawień.

Dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]