Automatyka przemysłowa

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Potrzebujesz motoreduktorów jednofazowych? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni nigdy nie będzie 100%, więc zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne elementy jak hamulce lub sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy różnych układów elementów. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, DC, AC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Nie ma na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak mieszadła, kolejki w parku rozrywki, linie produkcyjne albo dachy ruchome. Ogromne zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]