Automatyka przemysłowa

Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Jeśli chcesz zamówić silnik prądu stałego, kliknij tutaj.

Wiele sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Olbrzymie bądź malutkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia i pracy, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich modułów składają się ani jak działają te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach prądu stałego

Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal 200 lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., jak m.in. Thomas Davenport, Thomas Edison czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze komutatora, nieruchomego statora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są po prostu cenione za cichą pracę orazfenomenalną niezawodność.

Gdzie korzysta się z silników elektrycznych prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz CD czy też w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem samochodzików oraz pociągów sterowanych radiowo, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o małej mocy bez przeszkód można zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od najlepszych światowych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]