Budownictwo Usługi

Jak dbać o okna zabytkowe?

Jeśli chcesz kupić okna zabytkowe, koniecznie wejdź na www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te wytwarzane obecnie i są niewątpliwą ozdobą obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, zaś na ich cenę w dużej mierze wpływa również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich renowacji nie możemy wykonywać samemu z użyciem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje sporo dobrych stron, ale potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która potrzebuje dużych kwalifikacji – taki rodzaj okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, technologii. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]