Budownictwo

Jak stosuje się szalunki?

Więcej szczegółów o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Najczęściej używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, która po zdemontowaniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a konstrukcję spajają narożniki, belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie parające się pracami murarskimi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkowicie nierentowny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]