Budownictwo

Kiedy zastosowanie szalunków jest konieczne?

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki Kraków, wejdź na abcszalunki.pl

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się słabszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak inaczej nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Sięgając po szalunki, można również efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też profesjonalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas wyjściem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]