okna skrzynkowe
Budownictwo

Okna skrzynkowe – zalety i najważniejsze cechy

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je można w starych kamienicach, starych chałupach lub pałacach. Dziś są one wytwarzane w szczególności z myślą o montażu w tego typu, gdyż zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez urzędników. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż obecne modele są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Jak zbudowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to swego typu izolacja, która zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często dzielone są na cztery elementów – dwa u góry, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i dawniej służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach wzniesionych przed laty – na przykład domach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne rodzaje, powinny być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę czy modrzew, jednak od niedawna ich twórcy wykorzystują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem dużo bardziej wytrzymałe na działanie wody, powietrza i ekstremalnych upałów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]