Kosztowności Robienie zakupów

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, powinieneś odwiedzić ten adres.

Dla większości ślub jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a znakiem ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które zakładają sobie na palce.

Dzieje i obyczaje dotyczące obrączek

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże mało osób wie. Już wcześniej miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Turcji, w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki albo we Włoszech, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą oraz poszukują obrączek wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś z miedzi, obecnie ze złota oraz platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci wykonywano je z przeróżnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz), które uosabiały siłę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania używa się przede wszystkim złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są proste, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również często usługę grawerunku. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla małżonków cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]