Nauka

Malarstwo komputerowe – jak je opanować?

Więcej w temacie digital paintingu na digitalownia.pl.

Sztuki wizualne nie zostają w tyle i od końca XX wieku próbują dotrzymać kroku rozwojowi cyfrowemu. Predyspozycja do malarstwa tradycyjnymi sposobami współcześnie nie jest już jedynym warunkiem, aby zdobyć zatrudnienie w branży filmowej lub gamingowej, ponieważ te gałęzie rozrywki na etapie projektowania postaci oraz świata przedstawionego wykorzystują przeważnie profesjonalne oprogramowanie komputerowe. Mając tego świadomość wiele młodych artystów rozpoczynając swoją przygodę z rysunkiem od razu sięga po znane programy, używane powszechnie w malarstwie komputerowym.

Jakie programy do malarstwa cyfrowego wykorzystują współcześni artyści

Jest kilka programów używanych współcześnie do malarstwa cyfrowego, czyli do tzw. digital paintingu. Jednym z najstarszych z nich jest Photoshop od Adobe, który mimo że powstał jako narzędzie do obróbki fotografii, błyskawicznie został ulubionym softwarem game devów i ilustratorów. Wraz z sukcesem Photoshopa pojawiły się inne analogiczne programy, jak przykładowo Clip Paint Studio, ArtRage czy Affinity Photo, w których przy wykorzystaniu różnorodnych cyfrowych pędzli można tworzyć prace przypominające obrazy wykonane farbami olejnymi, akwarelami bądź gwaszem. Malarstwo cyfrowe daje artystom nieograniczoną wolność – twórca ma możliwość modyfikowania nieudanych pociągnięć pędzla, ale też ponosi mniejsze koszty. Cyfrowych farb nie musisz przecież kupować!

Kurs digital paintingu online to nie tylko nauka podstawowych funkcji oprogramowania

W praktyce lekcje malarstwa cyfrowego przebiega podobnie jak opanowywanie tradycyjnych technik plastycznych. Owszem pierwsze kroki warto postawić na własną rękę, jednakże aby stosownie rozwinąć swój warsztat, a zarazem poznać przydatne techniki stosowania pędzli i zaawansowane funkcje oprogramowania, polecamy zapisać się na kurs przygotowany przez doświadczonego instruktora. Jeżeli w sąsiedztwie twojego miejsca zamieszkania nie funkcjonuje szkoła rysunku, która oferuje szkolenie z malarstwa cyfrowego, możesz kupić dostęp do najrozmaitszych kursów Photoshopa przez internet. Zróżnicowanie tematów jakie wyjaśniają takie szkolenia jest ogromne i nie uczą one wyłącznie najważniejszych funkcji programu. Kluczowe jest natomiast, żeby decydując się na kurs digital paintingu online znaleźć taki, który pozwala kursantowi na kontakt z autorem kursu.

Dane teleadresowe:
Digitalownia Studio Grafiki 2D i 3D
Workshop Kraków Sp. z o.o.
ul. Westerplatte 3/3
31-033 Kraków

Mob.: +48 797-274-186
E-mail: [email protected]