Porady i tutoriale

Drzewa genealogiczne, czyli odpowiedź na pytanie skąd pochodzimy

Znajomość dziejów rodziny wymagana jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których to zdecydowanie za mało. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga wytrwałości

Przygotowanie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich i kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można korzystać z nich całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może również wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od początku swojego istnienia mieszka w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je wykonywać?

Na początku wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest wymagana do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to także, iż przestajemy czuć się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn obecnie bardzo dużo Polaków decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.