Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse

Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Zobacz więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej błędnego odczytywania pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, jednak dla dostosowanego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie absolutnie klarowny. Fakt, że faktury mają jednakowy format sprawia, że obojętnie który oprogramowanie do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to ważny krok do przodu szczególnie dla biur rachunkowych, które do tej pory notorycznie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zgubią faktury (system przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), szybciej odbiorą zwrot podatku VAT i są zwolnieni z konieczności wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega patologiom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]