Rachunkowość, finanse

Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to również doskonałe wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących nowych sposobów sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich rzeczach powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę finansowania? Jak uniknąć ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych typów umów, a wykup długów będzie jedynie jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo biznesowe. Na kształt umów faktoringowych w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring jest odpowiedni

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę różne. By uniknąć błędów, których rezultatem mogą okazać się poważne straty, powinniśmy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne będą wówczas specjalne umiejętności, a tych nierzadko po prostu nie posiadamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda pewien wydatek, ale może okazać się, że dzięki niemu ustrzeżemy się podpisania nieopłacalnej umowy.