wymiana funtów, kurs funta w kantorach
Rachunkowość, finanse

Funt szterling to nadal silna waluta

Funt brytyjski, którego poprawną nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Sytuacja funta szterlinga po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się procedurą trwającą 4 lata, wartość funta względem euro oraz dolara zdecydowanie spadła. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym te związane z sferą finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zagrażało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie poważnego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem dużych skokach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednakże zaakcentować, iż funt brytyjski to nadzwyczaj silny pieniądz, będący w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z głośnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje kurs funta brytyjskiego?

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż ochoczo lokują swoje finanse. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z tym, że mimo Brexitu, wielu Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do ojczyzny i nieprzerwanie wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta brytyjskiego monitoruje tym samym ogromna grupa rodaków. Szukają oni najczęściej przejrzystych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale częstokroć też wykresów historycznych wybiegających do dziesięciu lat wstecz. Takie analizy znajdują się między innymi na stronie kantoru online, który uaktualnia kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga również obeznanym inwestorom sprzedawać walutę po najkorzystniejszym kursie.