Rachunkowość, finanse

Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Kup monetę bulionową na goldbroker.pl.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w postaci sztabek, lecz także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane w celu lokowania w nich kapitału

Monety ze złota kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie kapitału, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych lub w związku z pamiętnymi rocznicami, więc ich wygląd bardzo sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie tylko datą bicia. Warto zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje ciężar oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie domieszkę innych metali

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz emitenci wybijają też monety o nominale 1/10 czy 1/2 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są na ogół ze złota najwyższej próby (.9999), lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a przez to redukcję możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W asortymencie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi Filharmoników Wiedeńskich, Liść Klonowy czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]