Rachunkowość, finanse

System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, że de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z filarów efektywnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na świecie wdrożone są również różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest w związku z tym największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]