Hobby, sport, rekreacja Robienie zakupów

Jaki kantar będzie najlepszy dla konia?

Kup kantar.

Kantar to powszechnie używany fragment uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Dlatego powinien on być dobrany do zarysu i wymiarów głowy konia, jak również nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na które jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar skórzany, a może taśmowy?

Na rynku odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane czy podszywane. Te pierwsze, zwane też halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym albo naturalnym futrem, które można odczepić celem konserwacji. Kantar tego rodzaju doskonale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni arabskich, wielkopolskich oraz huculskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy shire).

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]