Robienie zakupów Żywność

Przetwory ekologiczne – zdrowa, naturalna żywność

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu kupisz żywność eko.

Od szybkiego rozwoju przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się na początku XX w., produkty spożywane przez nas codziennie zaczęto standardowo nasycać licznymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Jednak wraz z rosnącą świadomością odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jak może to oddziaływać na ich samopoczucie, ostatnio coraz chętniej poszukują oni artykułów wykonanych z ekologicznej żywności.

Eko żywność – znikoma zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów

By jakiś produkt dostępny w Polsce mógł nazywać się „ekologicznym”, musi spełnić wiele wytycznych. Żywność eko i przetwory z niej wytwarzane muszą posiadać konkretne certyfikaty wydawane przez upoważnione do tego instytucje. Najważniejszym jednak cechą spożywczych wyrobów eko jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia owoce oraz warzywa uprawiano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie stosowali chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody powierzchniowe bądź powodują zakwaszenie gleby, a natryski upraw chemicznymi pestycydami często skutkują obumieraniem pożytecznych organizmów. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy rośliny mają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Zamawiasz ekologiczną żywność? Sprawdzaj dokładnie informacje na etykiecie

Żywność ekologiczna podlega stałemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym także podczas przewozu i przechowywania. Co ważne, jeśli artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o wadze netto, kraju pochodzenia składników, terminie przydatności do spożycia, warunkach składowania oraz kaloryczności, musi też koniecznie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym jest liść ułożony z gwiazdek. Poszukując ekologicznych przetworów powinno się zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]