Usługi

Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Dowiedz się, komu zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała. Skieruj się w to miejsce.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, percepcja prędkości, umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]