Usługi

Po co wykonuje się psychologiczne badania operatorów maszyn?

Chcesz sprawdzić, kto oferuje badania operatorów Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie wejdź na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie w stanie w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także predyspozycje do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać tylko psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]