filtr F9
Wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja

Filtry dokładne i absolutne – zastosowanie

Przyznajmy to otwarcie: stan powietrza w Polsce zły. Pod tym kątem nasz kraj plasuje się na jednym z najdalszych miejsc wśród państw Unii Europejskiej. Codziennie pojawiają się nowe komunikaty o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10 i stąd też nadal poszukiwane są skuteczne rozwiązania, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, szczególnie w miejscach, gdzie utrzymanie sterylności powietrza jest niezmiernie istotne (przykładowo w szpitalach).

Filtry dokładne minipleat do powszedniego zastosowania

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, powszechnie znane i stosowane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W wentylacjach instalowanych w budynkach mieszkalnych, biurach lub obiektach użyteczności publicznej doskonale sprawdzą się filtry dokładne typu mini-pleat, które zależnie od klasy są w stanie wyłapać pyły PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki są składową smogu. Nie są dla nich trudnością też takie zanieczyszczenia, jak zarodniki grzybów, spaliny lub sierść zwierząt. Kupując filtry dokładne F7 bądź F9 należy zwrócić uwagę nie tylko na ich wydajność, ale także na jakość ich produkcji. Te produkowane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa mają ocynkowaną stalową ramę wyróżniającą się dużą odpornością na uszkodzenia i niekorzystne warunki atmosferyczne (jak znaczny poziom temperatury, wilgotności). Skuteczny wkład filtracyjny wytworzony z włókna szklanego chroniony jest siatką z aluminium po stronie wlotu powietrza. W filtrach minipleat złożony w mini plisy papier filtrujący wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, że produkty te odznaczają się znaczną żywotnością. Filtry F7 i F9 dostępne są w wielu rozmiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – do stosowanie w przemyśle

Do wykorzystania w przemyśle wymagane są z kolei filtry o dalece wyższej przepustowości, którą zdołają zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a mocna obudowa, także wykonana z ocynkowanej stali, jest odporna na zmiany temperatury i wilgoć, co umożliwia sprawną pracę w ekstremalnych warunkach (nawet do 80 stopni Celsjusza). Takie filtry stosowane są wszędzie tam, gdzie powinno się spełnić najwyższe standardy czystości powietrza, m.in. w zakładach produkujących leki.

Fotografia dzięki uprzejmości marss.pl.

Dane teleadresowe:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46