Wszystko o zdrowiu

Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Skieruj się w to miejsce po więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem wymiarów i postaci do orzecha włoskiego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Problemy ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty ze wzwodem oraz ejakulacją, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeciętnie około 30 minut. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, alergia na niektóre leki czy mała krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]