Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/, aby znaleźć informacje dotyczące Cross Linking.
Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które niezmiernie utrudnia życie – obniża jakość widzenia i może wywoływać inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki częstokroć towarzyszy innym schorzeniom oczu
Rogówka to transparentna część oka, która mocno ogniskuje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to następstwem osłabienia tkanki, która, według niektórych hipotez, staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się również na pieczenie oczu, czasem zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie choroba jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, później natomiast niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – zabiegi wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking
Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Doskonałe rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]